Odpowiedni mikrofon

Mikrofon to przede wszystkim urządzenie do przemiany sygnału akustycznego na sygnał elektryczny. Różnią się one od siebie przede wszystkim budową i zasadami rejestracji dźwięku. Mikrofon jest wstępnym elementem rejestrującym dźwięk, dlatego też to właśnie od niego w dużej mierze zależy końcowa jakość nagrania. Zanim więc zdecydujemy się na odpowiedni mikrofon, warto dobrze się zastanowić, który będzie odpowiedni. Dobrze jest zrezygnować z zakupu tanich i nieprofesjonalnych urządzeń. Dobry mikrofon to koszt około kilkuset złotych, jednak daje on gwarancję jakości.

Mikrofony można podzielić na kilka rodzajów. Kan-Therm Warszawa Pierwotny podział to ten zależny od przetwarzania sygnału akustycznego i zamiany go na elektryczny. Mikrofony dzielimy na:

  • Mikrofon dynamiczny – są one odpowiednie w przypadku otwartych wystąpień. Nadają się także do produkcji muzycznych czy rejestrowania innych głośniejszych dźwięków.
  • Mikrofon kondensatorowy – są one używane głównie do nagrywania instrumentów, śpiewu, a także innych zadań studyjnych. Mikrofon ma własne zasilanie i może to być zarówno wada jak i zaleta. Jest to idealne rozwiązanie podczas pracy w terenie. Nie pobiera on wtedy energii z baterii dyktafonu.
  • Mikrofon taśmowy – zasada działania jest właściwie taka sama jak w przypadku mikrofonu dynamicznego. To co je odróżnia to to, że w środku pola magnetycznego zamiast cewki znajduje się taśma, która rejestruje ciśnienie akustyczne. Niestety ten ona bardzo podatna na uszkodzenia mechaniczne i dlatego mikrofon ten używa się głównie do celów studyjnych.
  • Mikrofon elektrodowy – model ten jest podobny do mikrofonu kondensatorowego. Działa na tej samej zasadzie, jednak akumulator został zastąpiony materiałem elektretem.

Istnieje także podział mikrofonów na mikrofony przewodowe oraz bezprzewodowe. Bezprzewodowe egzemplarze składają się z odbiornika i nadajnika. Mają one możliwość złapania sygnału z nadajnika z ręki piosenkarza tylko z konkretnej odległości.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych producentów mikrofonów. Warto jednak zwrócić uwagę na pionierów w tej dziedzinie. Historia pierwszych mikrofonów sięga już 30. XX wieku. Jednym z pierwszych stworzycieli mikrofonu jest firma Shure. Do światowej czołówki zaliczają się także Sennheiser i Audix. Charakterystyczna dla urządzeń Shure jest równa rejestracja dźwięków oraz minimalna ilość zniekształceń. Jeśli chodzi o Sennheisera to zyskał on popularność głównie dzięki zestawom bezprzewodowym. Ich sprzęt jest używany przez największe gwiazdy sceny muzycznej. Audix z kolei ma bardzo przyjemny, ciepły dźwięk. Pasuje on idealnie do słowa mówionego. Każdy z tych producentów tworzy urządzenia wysokiej klasy. Nadają się do ciężki warunków w klubach oraz na scenach.

Podczas zakupu mikrofonu należy zwrócić uwagę na to co jest napisane na opakowaniu w sprawie przewodów, umożliwiających podłączenie mikrofonu. Jeśli na opakowaniu nie jest napisane, że przewód wchodzi w skład opakowania to niestety może okazać się, że zakupiony przez Ciebie model nie ma go w zestawie. Przewody są często dołączone do opakowania tylko tanich mikrofonów. Droższe marki koncentrują się głównie na mikrofonie i tym samym przewód należy zakupić osobno. Najczęściej istniejące podłączenia w mikrofonach to złącze XLR, złącze Jack i USB port.