Początkujący DJ

Na samym początku, zanim wybierzemy już odpowiedni sprzęt dla siebie zawsze stajemy przed bardzo trudnym wyborem, który z dostępnych na rynku sprzętów będzie spełniał moje wymagania. Wiadomo, że kontrolery DJ-skie jeszcze kilka lat temu były uznawane za niszową kategorię, dzisiaj jednak stały się znacznie bardzie popularne . Kontrolery DJ-skie są znacznie tańsze w porównaniu z odpowiednim gramofonem czy też CD-Playerem. Dodatkowo są one łatwe w obsłudze i można je bez problemu transportować.

Na samym początku na rynku dostępnych było tylko kilka modeli kontrolerów. Jednak wraz ze wzrostem zainteresowania można było zauważyć wzrost coraz to liczniejszych modeli urządzeń na rynku. Kontrolery zaczęły mieć coraz to więcej dodatkowych funkcji. Pojawiło się jednak pytanie czy wszystkie z oferowanych funkcji faktycznie są nam potrzebne? Duży wybór daje nam wiele możliwość, jednak sprawia, że osoba poszukująca jest zagubiona i nie do końca wie na co powinna się zdecydować. Warto więc dowiedzieć się co wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego sprzętu.

Na rynku dostępnych jest kilka kontrolerów z różnym oprogramowaniem. Odpowiednie oprogramowanie daje nam dostęp do konkretnych funkcji, które nas interesują. Warto wiedzieć, że najważniejsze elementy, czyli mikser i odtwarzacz są do siebie bardzo podobne, jednak każdy program posiada swoje dodatkowe cechy. Traktor Pro 2 np. ma specjalne odtwarzacze Remix Decks. Dają one możliwość odpalenia pętli i sampli w sposób zbliżony do programu Ableton Live. Z kolei Djay Pro daje możliwość strumieniowania utworów w pokaźnej bibliotece serwisu Spotify. Należy zwrócić uwagę na to, że wiele kontrolerów jest sprzedawana w zestawie z okrojonymi wersjami programów oferującymi opcję płatnego rozszerzenia. Niestety coraz więcej firm wprowadza do swojej oferty płatne rozszerzenia, które pozwalają na wyposażenie programu w dodatkowe funkcje lub daje możliwość rozbudowania już istniejących.

Zanim podejmiemy decyzję, warto zadać sobie pytanie, gdzie najczęściej będziemy korzystać z kontrolera? DJ to nie tylko osoba, która puszcza muzykę w klubach. Część osób uważa także, że DJ-em jest osoba, która jest prezenterem w audycjach radiowych. Czasem terminu tego używa się także do określenia wodzirejów zabawiających ludzi na imprezach okolicznościowych. Osoba, która ma w planach miksowanie muzyki w klubach, powinnam przede wszystkim zainteresować się funkcjami, które dają możliwość na ubarwianie ich setów i łatwiejsze miksowanie. Bardzo pomocny może okazać się także interfejs audio, ponieważ w ten oferuje on odpowiednią jakość dźwięku. Dla osób, które planują zabawiać ludzi na imprezach okolicznościowych, opisane wcześniej elementy nie są tak istotne. Znacznie ważniejsze jest to by mieć wejście na dodatkowych mikrofon. Bez wątpienia na weselu umiejętność miksowania utworów nie zrobi furory.

Na rynku dostępne są dwa typy kontrolerów. Pierwszym z nich jest typ all-in-One. Są to zwarte i wielofunkcyjne urządzenia. Posiadają one wszystkie potrzebne do miksowania muzyki funkcje. Kontrolery modularne z kolei to urządzenia zwykle naśladujące konkretne elementy tradycyjnego setupu DJ-skiego, takie jak miksery czy odtwarzacze.